top of page
karate łódź, sztuki walki łódź
karate łódź, sztuki walki łódź

Karate

Karate powstało na Okinawie - największej wyspie Archipelagu Ryukyu i jest wytworem wielowiekowej kultury Okinawiańczyków.

​

Okinawa Shorin-Ryu Karate jest największym (pierwszym) stylem karate. Jest to oryginalny, bojowy styl walki. Jego założycielem był Sokon Matsumura - uczeń Kanga Sakugawy. Swój styl Mistrz Matsumura nazwał Shurite. Najsłynniejszym uczniem Matsumury był Anko Itosu, który ostatecznie ukształtował styl. Sukcesor Anko Itosu - mistrz Choshin Chibana - 10 dan zmienił nazwę stylu z Shuri Te na Okinawa Shorin-Ryu oraz założył istniejącą do dzisiaj organizację - Okinawa Shorin-Ryu Karatedo Association. Dzisiaj organizacją tą kieruje Hanshi Katsuya Miyahira - 10 dan. Jednym z najlepszych instruktorów uczących Okinawa Shorin-Ryu Karate jest Kyoshi Kenyu Chinen - 9 dan - uczeń mistrzów Choshina Chibany, Shuguro Nakazato i Katsuya Miyahiry. Mistrz Kenyu Chinen jest nauczycielem sensei Aleksandra Staniszewa - 8 dan - przedstawiciela Okinawa Shorin-Ryu Karate w Polsce.



Podstawowym kata stylu Okinawa Shorin-Ryu Karate jest Naihanchi. Anko Itosu nadając ostateczny kształt stylowi podzielił kata Naichanchi na trzy części: Naichanchi: Shodan, Nidan, Sandan, które są wizytówką stylu.

Shorin-Ryu to styl twardy, a zarazem finezyjny, charakteryzuje się neutralnymi ruchami i naturalnym oddechem. Pozycje są krótkie i wysokie co pozwala na szybkie ich zmiany i niesygnalizowane przemieszczanie się w dowolnym kierunku. Bloki są bardzo twarde i krótkie. Blokować oznacza nie tylko bronić się przed atakiem lecz równocześnie zmiażdżyć atak. Służą temu też specjalne techniki utwardzające ręce i nogi. Zarówno przy blokowaniu, uderzeniach i kopnięciach dużą rolę odgrywa praca bioder i ich kątowe ustawienie. Wyjścia do przeciwnika wykonuje się przeważnie kątowo do przodu.
 

Przeprowadzenie skutecznego kontrataku podczas obrony jest rozstrzygającym elementem Okinawa Shorin-Ryu Karate.



Shorin-Ryu jest oficjalnie uprawiana w Polsce od 1981 roku. Rozwinął go w naszym kraju sensei Aleksander Staniszew. Organizacją reprezentującą Shorin-Ryu w Polsce jest Polska Unia Shorin-Ryu Karate. Zrzesza PONAD 30 KLUBÓW Z TERENU CAŁEGO KRAJU. Główne dojo mieści się w Pińczowie. Shorin-Ryu Karate jest oficjalnie dopuszczone do uprawiania na terenie naszego kraju (Monitor Polski nr 16 z 23.05.1989 r.) oraz uznane za dyscyplinę sportową (Monitor Polski nr 59 z 30.09.1996 r.) i zał. nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 18.01. 2001 r.. Karateka Shorin-Ryu uzyskują od wielu lat uprawnienia instruktorskie zgodnie z programami i wymogami UKF i S. Nauka Shorin-Ryu w Polsce opiera się na zasadzie ćwiczeń "ręka w rękę". Od kilkunastu lat systematycznie kilka razy w roku Polacy wyjeżdżają na zagraniczne staże, gdzie zajęcia prowadzą najlepsi mistrzowie. Sensei A. Staniszew wraz ze swoimi uczniami wielokrotnie brali udział w treningach na Okinawie - miejscu narodzin karate.



Systematycznie od wielu lat do naszego kraju przyjeżdża okinawański mistrz Kenyu Chinen, który na licznych seminariach nadzoruje postępy polskich karateka Shorin-Ryu. Comiesięczne ogólnopolskie staże prowadzi też sensei Aleksander Staniszew. To wszystko jest gwarantem rzetelnej wiedzy, którą Polacy zdobywają "z pierwszej ręki".



Zapraszamy więc wszystkich do uprawiania OKINAWA SHORIN-RYU - PIERWSZEGO STYLU KARATE.

bottom of page